Rodzaje kartoniarek  maszyny pakujące w przemyśle

kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące

Proces produkcji jest złożony. Jednym z etapów końcowych jest etap zapakowanie produktów. Obecnie w większości fabryk jest to dokonywane przez specjalne pakowaczki. Dzięki temu wszystko ma miejsce samodzielnie, szybko i sprawnie.

Co to są nowoczesne maszyny pakujące?
Maszyny pakujące (nazywane również pakowaczkami) to urządzenia, które ułatwiają oraz zwiększają wydajność całego procesu produkcji. To pakowaczki stosowane do zapakowania różnego typu produktów w różnej formie. Spotykamy maszyny do zapakowania płynnych substancji, sypkich, w kawałkach oraz w wielu różnych formach. Wszystko zależy od tego, co jest wytwarzane i jak chce się to spakować. Pakowaczki służą do zapakowania pojedynczych sztuk produktów, jak i do zapakowania większej partii w zbiorcze opakowania. Jedną z popularniejszych pakowaczek jest kartoniarka – maszyna, której misją jest pakowanie produktów w opakowania kartonowe.

Wykorzystywane są w wielu różnych branżach: spożywczej, kosmetycznej i przemyśle chemicznym. Urządzenia tego typu pracować mogą samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi maszynami pakującymi na linii produkcyjnej. Gdy obiekt zostanie umieszczony w kartonie, kartoniarka może go odpowiednio zamknąć i zabezpieczyć, a potem oznaczyć.

Jak funkcjonuje kartoniarka?

Praca kartoniarki polega przede wszystkim na samodzielnym układaniu z płaskiego, wcześniej sklejonego kartonu pudełek – kartoników, a później umieszczaniu w nich gotowych produktów albo materiałów dodatkowych oraz zamknięciu całości przy pomocy kleju bądź zatrzasku. Umieszczanie artykułu do opakowania odbywać się może manualnie przez pracownika albo w sposób zautomatyzowany za pomocą podajnika. Wszystkie czynności mają miejsce automatycznie, co wpływa na wydajność pracy produkcyjnej i zaoszczędzenie energii.

Jakie rodzaje kartoniarek wyróżniamy?

Obecnie dużo firm na rynku przedstawia różnorodne modele kartoniarek, które przystosowane są do różnych potrzeb i specyfiki konkretnej dziedziny. Szeroki asortyment kartoniarek umożliwia spełnienia warunków klienta w obrębie minimalnych i maksymalnych wymiarów oraz usprawnienia wydajności.

Różne modele oferowane na rynku zostały zaprojektowane tak, aby mogły sprostać kolejnym etapom powiązanym z zapakowaniem artykułu.

Na rynku znaleźć możemy modele – małe kartoniarki do zapakowania pojedynczych obiektów do kartoników jak i całkowicie połączone ze sobą linie produkcyjne z rozbudowanymi systemami kartonowania produktów w kartonie zbiorczym.

Kartoniarka może kooperować z innymi maszynami jak odbiorniki lub transportery.

Kartoniarkę można połączyć z urządzeniami przystosowanymi do zawijania w folię lub wyposażyć w opcję automatycznego wydruku kodów oraz dat. Wszystkie procesy mają miejsce wówczas automatycznie.

Istnieją dwa typy kartoniarek:

  • start-stopowe – charakteryzujące się zatrzymywanym cyklem pracy pomiędzy konkretnymi etapami,
  • kontynuacyjne (ciągłe) – charakteryzujące się ciągłym cyklem pracy bez etapów postoju między kolejnymi etapami.

Należy napomknąć dlaczego tak właściwie pudełka zrobione z kartonu są użyteczne. Wszelkiego typu pudełka kartonowe posiadają dużo zalet, do których zdecydowanie przypisać można ich korzystny wpływ na środowisko, bo ten materiał poddaje się recyklingowi, a do tworzenia nadruków na kartonach stosuje się farby wodne. Kolejną zaletą jest ich wytrzymałość na zniszczenia jak i przeróżny zakres zastosowań, dzięki czemu stosować je można w transporcie lub przechowywania lekkich jak i również ciężkich przedmiotów oraz we właściwej aranżacji jako pudełko na prezent.

Opakowania wykonane z kartonu czy tektury niejednokrotnie służyć mogą do wysłania różnych przedmiotów za pomocą poczty albo dostawcy, a także są pomocne przy okazji przeprowadzek. Oprócz tego można w nich trzymać również dużo przedmiotów, z tego powodu poleca się poznać lepiej z ich charakterystyką.

Opakowania wykonane z kartonu czy tektury niejednokrotnie służyć mogą do wysłania różnych przedmiotów za pomocą poczty albo dostawcy, a także są pomocne przy okazji przeprowadzek. Oprócz tego można w nich trzymać również dużo przedmiotów, z tego powodu poleca się poznać lepiej z ich charakterystyką.

Praca kartoniarek pozwala na uzyskanie 2 typów kartoników:

– Kartony klapowe – posiadają klapy na dole a także na górze, służące do ich zamykania zazwyczaj przy pomocy taśmy klejącej. Takie kartony dostępne są do złożenia samodzielnie, gdyż bardzo często złożone są na płasko, przez co nie zajmują dużo miejsca i można z nich korzystać nie tylko raz. Do produkcji opakowań klapowych wykorzystuje się tektury mające 3,5 albo 7 warstw, dlatego znaleźć mogą one zastosowanie w transporcie lekkich czy też ciężkich przedmiotów.

– Pudełka fasonowe – ten typ kartonika może mieć jakąkolwiek wielkość i kształt. Trzeba również dodać, że do zamknięcia tego typu kartonika nie potrzeba używać taśmy klejącej, bo ma specjalne rowki do jego zamykania, jednym z takich opakowań jest między innymi pudełko do pizzy.

Strona używa cookies
Ok