Zakup domu – tego trzeba przypilnować

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami czytamy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym gąszczu znaleźć tę, która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający 70 m² będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też kwestię garaży. W obecnych czasach jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy uściślić ogólne położenie. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do sklepów.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zakup nowego budynku, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowo wybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Wiekowe, domy mają swój urok i klimatyczne wnętrze. , że remont takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest ważna. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Położenie wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ kwoty i w takim przypadku należy to dobrze przeanalizować.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza kwestia do zbadania. W pierwszej kolejności należy przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeanalizowanie akt przed kupnem, to mniej problemów prawnych po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie powinno się na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Następną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób ważna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to warto sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Dom na sprzedaż? Tylko tutaj —> Mieszkania Toruń

Strona używa cookies
Ok