Czy warto inwestować w automatyczny system nawodnienia ogrodu?

Jeżeli chcemy, by ogród pięknie wyglądał, kluczowym elementem, który zachowa go w dobrym stanie jest podlewanie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dopasowując je do gleby. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, jednak tradycyjne metody podlewania nie dość, że zabierają sporo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często ocenia się, że na równi ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród innych czynności pielęgnacyjnych. Dlatego też powstały systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o potrzebie podlania ogrodu, ale też mogą dostosowywać ilość wody.

Typowe metody nawadniania ogrodów

Częste stosowanie zwyczajnej konewki zajmuje zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w maleńkim ogrodzie, dlatego część osób co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To o wiele wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podpiąć wąż pod kran, co zdecydowanie ułatwia dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką i ciągłego dolewania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy przyłączyć pistolet, który pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie strumienia bez konieczności zamykania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które podczepia się pod wąż i które również ułatwiają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie zmniejszają nasz wkład pracy.

Jeśli jednak zależy nam na zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia . Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny sterownik elektroniczny zakładany na kran, który umożliwia określanie momentu zraszania. Minusem tej metody są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Samosterujące metody nawadniania roślin w ogrodzie

Zachowanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy przyzywczaić się do widocznych przewodów. Instalacja obszernego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w niewielkich i mniejszych. System nawadniania wymaga dobrego zaangażowania w postaci planu i montażu całego systemu. Zwykle system rozprowadzany jest pod powierzchnią. Niezbędne jest zainstalowanie programatora, rur rozlewających wodę, podłączonych do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które niezbędnych do rozprzestrzeniania wody po całym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system ma być zamontowany przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Wśród ogrodowych zraszaczy kupimy parę odrębnych typów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one wspaniale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno popularne z tego powodu, że ich podstawową zaletą jest równomierne nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące rozmiar strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one bardzo niskie, a ich główną zaletą jest to, że po wykonaniu pracy zanurzają się pod powierzchnią ziemi. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są kupowane, z uwagi na to, że ich działanie może zostać wyregulowane w obrębie 360o. Bardzo dobrze znajdą zastosowanie w podlewaniu trawy i posiadają sporo funkcji i są wyższe jakościowo w porównaniu do zraszaczy stałych. Szczególnie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Nośność wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w wytwarzaniu niewielkiej mgiełki, z tej przyczyny sprawdzą się dla roślin, które nie wymagają na raz dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły służą one podlewaniu korzeni roślin. Dlatego też będą najlepsze do podlewania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Plusem tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Ponadto jest to system bardzo oszczędny, z uwagi na zmniejszenie użycia wody. Linie kroplujące składają się z kabli z kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki oszczędnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować tylko na niewielkich przestrzeniach, do podlewania minimalnych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość łatwiej instalacji i wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się przede wszystkim w ogrodach, gdzie rośliny rośliny porastają w odstępach.

Ogrody Toruń

Strona używa cookies
Ok