Profesjonalne projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń

Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń

Gdy podjeżdżasz przed swój dom zawsze oglądasz wstrętną, smutną oraz zniechęcającą przestrzeń? Twoi koledzy niechętnie goszczą u Ciebie w letnich miesiącach? Nadeszła pora, by to poprawić! Jeżeli masz przed swoim domem niewyczerpaną połać, która wizualnie zdążyła szybko się upodobnić do meksykańskich slumsów, wówczas powinieneś zatrudnić profesjonalnego projektanta ogrodów. Musi być to zdecydowanie ktoś, kto posiada niezwykłe wyczucie smaku oraz doświadczenie w realizowaniu takich rzeczy. W sieci masz szansę odszukać dużo kuszących koncepcji na oryginalny oraz ciekawy zieleniec, np. po australijsku, z użyciem skrzynek drewnianych albo palet. Jeśli więc chcesz, by strefa wokół Twojego domostwa nabrała charakteru i przyciągała zazdrosny wzrok przyjaciół, czym prędzej zorientuj się w temacie aranżacji ogrodów.

Jakie elementy musi posiadać projekt ogrodu?

Przygotowanie niezwykłego i efektownego ogrodu składa się z paru koniecznych etapów. Na początku musi zostać wykonany projekt wykorzystania wybranego obszaru. Chodzi tu przede wszystkim o ilustracyjne jego oddanie, które obejmuje granice rejonu, oznakowania informacyjne lub tereny wód. W następnej kolejności przygotowuje się specyfikację fotograficzną terenu, w którym ma rozwinąć się ogród i obszarów z nim sąsiadujących. „Wypożyczona” firma ogrodnicza sporządza na tejże podstawie indywidualny szkic techniczny, jego wizualizację oraz ogólny kosztorys.

Jakie składowe muszą być zauważalne w rysunku technicznym ogrodu?

 • Zieleń, jaka zostanie użyta w zieleńcu z podaniem konkretnych gatunków i odcieniem kwiatów
 • Styl nawierzchni, m in. kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, więc wszystkie meble ogrodowe, zadaszenia i murki
 • Ujęcia wody
 • Plan centrów i przebiegu instalacji elektrycznej
 • Rodzaje światła, w tym liczbę lamp
 • Kolejne detale, które będzie można zauważyć na rzucie ogrodu
 • Szacunkową cenę ogrodu

Ogród tradycyjny czy nowatorski?

Do dziś najbardziej prestiżowe to zieleńce chińskie, włoskie, i zen. Każdy z nich przedstawia diametralnie nową koncepcję i kierunek. Przykładowo ogrody angielskie nastawione są na autentyczność i autonomię, francuskie – na stałe, harmonijne kształty i dróżki prowadzące przez środek skweru, a japońskie – mają odwzorowywać naturę, zaś nie ją ujarzmiać. Obecnie zakłada się je z ukierunkowaniem na wymagania klienta, zatem to jakie on posiada koncepcje na wyeksploatowanie obszaru swojej przyległej działki.

Wzorcowe typy ogrodów

 • Ogrody modernistyczne – posiadające, np. strefę do wypoczynku oraz wykonywania ćwiczeń fizycznych
 • Ogrody dla rodzin – dopasowane zarówno do życzeń rodziców, jak i najmłodszych. Zaplanowane z uwzględnieniem miejsc na luz, rozrywkę albo ucztowanie
 • Ogrody „nieformalne” – takie, w których jest możliwość poczuć bliskość natury (np. ukryć się w cieniu drzew)
 • Ogrody wielkomiejskie – nakierowane przede wszystkim na użyteczność i mające przyjemną przestrzeń odpoczynku
 • Ostatnio niezwykle modne stały się także ogrody minimalistyczne, glamour, eklektyczne czy włoskie.

Imponujące oświetlenie ogrodowe – jakie wybrać?

Urokliwością zaprojektowanego ogrodu masz szansę cieszyć się nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą. Wystarczy, że wyposażymy go w dogodne oświetlenie. Doskonałym konceptem są przenośne lampy, które możesz ustawić w każdym miejscu. Wszystkie ścieżki, schody, podjazdy – a mianowicie najbardziej uczęszczane obszary – powinny posiadać trwałe światło, np. punktowe. Okolicę relaksu możesz zaopatrzyć w jedną mocną lampę z żyrandolem. Jeśli w sąsiedztwie wcale nie ma żadnych gniazd prądu, można z dobrym skutkiem stosować lampy słoneczne. W ciągu dnia skoncentrują one energię przechwytywaną ze słońca, zaś wieczorem będzie można cieszyć się oryginalnymi wynikami dekoracyjnymi. Dobrym pomysłem jest ulokowanie tzw. czujników zmierzchu, które będą uruchamiały lampy w konkretnym momencie czy lamp-automatów z sensorem ruchu (uruchamiające się tylko wówczas, kiedy w sąsiedztwie pojawi się człowiek bądź zwierzę).

Krótko mówiąc:

W trakcie opracowywania ogrodów szczególnie istotne jest wkomponowanie wszelkich komponentów, choćby tych najzwyklejszych. Dlaczego? Od nich zależy albowiem to, jakie sprawi na Tobie wrażenie. Strefa komunikacyjna, huśtawka, obszar wodny, wszystkie dróżki, podświetlenie i daszek muszą ze sobą harmonizować. Jeśli nie potrafisz przełożyć swoich pomysłów na rzeczywistość, zaczerpnij z uwag projektanta ogrodów. Pewnie w tym, czego Ty właściwie nie masz możliwości do końca uszczegółowić, on natychmiast się odnajdzie i podpowie Ci dobre rozwiązania. Pamiętaj, że obok przytoczonych uprzednio komponentów, należy opracować z nim także zestaw mebli ogrodowych, przyborów ogrodowych (np. dodatków do grilla) i wszystkich subtelniejszych ozdób. Wcale nie warto planować skweru własnymi siłami, zwłaszcza, gdy nie wiemy co oraz w jaki sposób się robi. O wielu czynnościach możesz zwyczajnie zapomnieć. Stawianie altany tylko pozornie jest szybkie, proste oraz przyjemne. W rezultacie możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie przedstawiać się gorzej niźli przed rozpoczęciem robót. Osoba odpowiadające za wygląd ogrodu zwraca uwagę na wszystkie elementy, które będą oddziaływały na jego rozrost. Zapewne zabrzmi to prozaicznie, przede wszystkim te pogodowe.

Strona używa cookies
Ok