Ciekawe wykończenie domu – drewniane balustrady

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

W domach, w jakich zamontowane są obniżenia, muszą koniecznie znaleźć się balustrady o właściwej wielkości. Jest to ten komponent mieszkania, który ma zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom – zwłaszcza najmłodszym i osobom starszym. Dzisiaj jest tyle stylów balustrad, że niewątpliwie jest w czym wybierać. Można wymienić tutaj chociażby balustrady przejrzyste i całe. Pierwsze między słupkami mają moduły zapełniające transparentne, np. wykonane ze szkła. Balustrady całkowite stosuje się we wnętrzu budynków publicznych i są skonstruowane zwykle z wyjątkowo mocnego surowca, przykładowo marmuru. Można je oczywiście wybudować w domu dwupoziomowym czy domu jednorodzinnym, by przyozdobić wygląd wnętrza ciekawą konstrukcją.

Jak powinna wyglądać balustrada?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym: czy stopnie wraz z balustradą będą stroną wyróżniającą się w mieszkaniu, czy będą wypełniały jedynie funkcję praktyczną (i mają wpasować się w otoczenie)? Trzeba zdecydować, które artykuły będą współgrać, jak ma prezentować się cała konstrukcja i jaką ilość pieniędzy możemy przekazać na jej zbudowanie. Mówiąc w skrócie rzecz ujmując chodzi o to, ażeby zharmonizować wszystkie elementy do stylu pomieszczenia, oraz przykładowo kunsztownie ozdabianych nóg drewnianych w dawnych meblach, drewnianych nakładek na podłokietniki bądź rzeźbionych poręczy.

Bariera może być ulokowana wyłącznie po jednej stronie stopni, jeśli po drugiej mieści się ściana. Czasem może być także osobnym komponentem w pomieszczeniu – jeśli konstrukcje umieścimy po obu stronach. Jeśli jesteśmy na etapie akceptacji projektu budynku, powinniśmy uwzględnić też schodki z barierkami. Projektant, który twierdzi, że są bezużyteczne, bez wątpienia nie jest ekspertem. W szczególności, jeżeli utrzymuje, że będziemy mieli dużo niezależnej przestrzeni oraz przytoczone ograniczenia wcale nie są konieczne. Korzystniej zainwestować w coś, co potrafi ochraniać przed upadkiem, a nawet utratą życia.

Kiedy przymocować balustrady?

Mamy szansę to wykonać w czasie stawiania schodów – w obszarach, w których mają widnieć tralki są wkładane oddzielne pręty (zaraz potem są likwidowane). Inną drogą jest przygotowanie balustrady po postawieniu schodków. W takim przypadku trzeba przewiercić ostrożnie wyloty i przyłączyć konstrukcję. Doskonałym pomysłem jest instalowanie bariery na brzegach schodków, dzięki czemu strefa do chodzenia mówiąc w skrócie nie zmniejsza się aż tak mocno. W niektórych budynkach mamy szansę ujrzeć także odmienne rozwiązanie. W przypadku kiedy przymocowanie poręczy jest niewykonalne ze względu na ilość przestrzeni, wtedy stawia się pionowe przegrody. To one przedzielają przestrzeń otwartą od stopni i zapewniają domownikom bezpieczeństwo.

Każda bariera bez względu na styl musi utrzymać dorosłego najemcę, jaki z rozmachu na nią wpada. Chodzi o to, ażeby podtrzymała jego ciężar oraz nie była kolejnym czynnikiem prowadzącym do wypadku. Inną sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym dzieciom, które podczas zabawy będą chciały wkładać głowę pomiędzy pręty. Odstęp tralek nie może być zatem mniejszy niżeli 12 cm. W innym przypadku musimy przygotować się na wymontowywanie prętów i wypełnianie balustrady czymś innym. Co więcej barierki muszą być odgrodzone od ściany na co najmniej 5 cm, zatem w takiej odległości, by można było spokojnie złapać się poręczy. Elementy ze szkła zdecydowanie muszą posiadać lepsze parametry. W przypadku rozbicia małe elementy nie mogą ranić.

Z czego składa się balustrada?

Tralki – to inaczej proste drążki które są przymocowywane w podłożu. Do nich dokłada się poręcz i uzupełnienie. Sporo producentów akcesoriów do sprzętów domowych potrafi skonstruować tralki standardowe, tralki skręcone czy tralki bogato rzeźbione. Muszą znakomicie komponować się z otoczeniem. Drążki drewniane są robione z najznakomitszej klasy drewna, np. bukowego. Oprócz wnętrz możemy je montować na loggiach. Najczęściej są najefektowniejszym komponentem balustrady, jeśli zrobi je fachowy rzemieślnik.

Poręcze – inaczej mówiąc pochwyty, a mianowicie te fragmenty balustrady, za jakie po prostu chwytamy idąc po schodach. Przebiegają wzdłuż schodków i umożliwiają mocne wsparcie. Muszą być dostosowane do charakteru balustrady, mówiąc w skrócie nie może ślizgać się po nich ręka i powinny mieć właściwą szerokość.

Dopełnienie balustrady – zatem część balustrady, która mieści się pomiędzy tralkami. Zazwyczaj zakłada się tutaj elementy mające uniemożliwić wypadnięcie. Mogą być zrobione ze ściśle osadzonych tralek, dekorowanych słupków drewnianych, szkła w metalicznych obramowaniach albo z metalu o jakimkolwiek układzie.

Drewno pasuje do każdego wnętrza

Przeważająca część kontrahentów częstokroć kupuje balustrady z drewna, ponieważ zdają egzamin w każdym domu niezależnie od wystroju. Można dopasować standardowe, surowe drążki bądź wspaniale dekorowane. To samo tyczy się pochwytów. Drewno jest budulcem przyjemnym w obróbce, absolutnie nie oziębia rąk i mamy możliwość je zaimpregnować (lub pomalować na wybrany kolor). Dobrze jest umieścić balustradę z identycznego drewna, z którego są wykonane stopnie (bo inaczej nie będzie wyglądało to stylowo). Należałoby również mieć na uwadze, że drewniane detale nadają pomieszczeniom patetyczności, więc nadają się wyłącznie do przestronnych wnętrz.

Jeśli planujesz dowiedzieć się o wiele więcej kliknij w odsyłacz – Nogi drewniane sklep

Strona używa cookies
Ok