Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go wybrać?

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Planując podróż powinniśmy zatroszczyć się o dobre przyszykowanie. Zwłaszcza jeśli wybieramy się w góry lub czeka nas czasochłonne zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują temperaturę kawy, herbaty lub innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uważane za najlepsze i z jakiego powodu? Zwykle najbardziej interesującym nas kryterium jest długość zatrzymywania ciepła lub zimna, choć tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny nalepiej zwrócić uwagę na parę kluczowych elementów, które mówią, czy dany produkt spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tutaj praktyczność, forma i materiały, z jakich termos jest zrobiony. Im silniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej szukać termosu przygotowanego z najlepszej jakości materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji i korzystnie wpływają na właściwe działanie termosu turystycznego.

Najlepiej też pomyśleć o tym, aby termos posiadał powłokę zewnętrzną, za pomocą której mamy pewność, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność wybranego termosu. Zwykle termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wyprawa tym mniejszy termos wystarczy. Na długie wycieczki lepiej wybrać pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, jakim powinniśmy się kierować, chcąc dowiedzieć się, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna czas zachowania temperatury. W tej kwestii ważny jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, bo w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im lepiej wypełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. By termos turystyczny stał się najlepszy, musi mieć szczelny korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zwykle zamknięcia są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo turystycznych termosów, jednak szczególnie znane i renomowane należą do 3 firm, od lat sprzedających zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (te mniej sprawdzają w trakcie wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione wśród wielu pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję powstawania. Produkowane od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle wytrzymałe i przez lata sprawdzały się w najdłuższych wyprawach. Zdaniem producenta są tak trwałe, że mogą służyć przez wiele lat w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność zachowania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz elementów budowy. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem następnych godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Drugą tak samo znaną i mocno zalecaną firmą tworzącą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od wielu lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka gama kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a świetne właściwości zatrzymywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, zachęcają, aby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się myć zaledwie korek, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

termos turystyczny

Strona używa cookies
Ok