Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czego możemy oczekiwać grając w escape room?

Ostatnio na czołowym miejscu były rozgrywki online, które nie miały de facto nic wspólnego z rzeczywistością. Co ważne – w mgnienia oku wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na niezliczone godziny i wpadało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, iż niełatwo było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że relacje interpersonalne w dużym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby będące w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przesyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o silnym wpływie technologii na ludzkie życie, z odmiennej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej obojętności na innych.Wyjątkowym projektem okazała się osobliwa rozrywka escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, natomiast później przeszła ważne transformacje. Oparta była zupełnie na tekście pokazującym się na ekranie peceta, który tyczył się opisu wnętrza a także motywu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, iż gra intrygowała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Poprawiono grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli rozgrywek wykonywanych przed ekranem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na zwykłe scenariusze lub szare dialogi. Gracz jest przeniesiony do oryginalnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba wyjaśnić niemało zawiłych zagadek, potwierdzić umiejętność logicznego myślenia oraz sprawnością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Priorytetowy punktem wszelkich poczynań jest wyjście pokoju wraz z towarzyszami. Wydaje się, iż to wszystko jest normalne. Gracze jednakże mają konkretny czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Na czym polega ta popularna gra?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin oraz porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A odkryć w nim można niewątpliwie wiele niezwykłych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie zagadki i wyjść pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to zupełnie inna forma gry. Scenarzyści opracowali je w najdrobniejszych detalach, by dostarczyć dobrej rozrywki i zdumiewać do samego końca. Nie wszystkim udaje się wyjść z z escape room. Wtedy przybywa osoba sprawująca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tymże etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać lub odpowiedź pozostaje zagadką. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą poznać historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że uczestnicy potrafią zadziwić samych autorów tajemnic i rozwiązują je w niestandardowy sposób, czyli taki, którego nie przewidział scenariusz. Istotnym warunkiem jest nieużywanie siły, aby zbiec z pomieszczenia.

Jakie typy pokojów serwują nam toruńscy scenarzyści?

Pierwszym rodzajem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu znanego żużlowca oraz usiłują znaleźć sekret jego zwycięstw. Konkretniej mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, jednak okazuje się nim nie tajemnica sportowca, a klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu i znikną z pokoju? Kolejnym modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, w efekcie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. By powrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszelkie tajemnice i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom lepiej się „powodziło”? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do znajomej bajki o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na ujęciu smerfów przez podłego czarodzieja Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku skrywa się pełno pułapek, a uczestnicy są jedyną szansą na przetrwanie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które akurat przenosi się do nieznanego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zdecydowany? Escaping room można zarezerwować na specjalne okoliczności (np. na urodziny, wieczór panieński) i dla pracowników korporacji, aby połączyć ich także zainspirować do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również wykonać indywidualną ofertę, czyli przystosowaną do życzeń przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.

Strona używa cookies
Ok