Sklepy internetowe jak zrobić

Obecne czasy to ciągły proces rozprzestrzeniania się modelu konsumpcjonizmu. Ludzie kupują, cały czas poszukują nowych produktów i łakną mieć coraz więcej. Niewiele jest argumentów na to, że ten trend się szybko odwróci. Kupowanie ekskluzywnych wyrobów to również, ale bierzemy pod uwagę też środki czystości, produkty spożywcze – w skrócie – to, co jest nam niezbędne do egzystencji. Lwia część ludzi życie spędza w nieustannym biegu i co za tym idzie, nie ma nawet czasu pójść do sklepu. Zbawieniem może być sklep internetowy – generujący dochody po ewentualnym sukcesie.

 

Sklep internetowy – czemu się opłaca i jak go stworzyć?

Każdy z nas łatwy wyliczy niemało wzorcowych osób, praktycznie w ogóle nie planujących odpoczynku. Nabywają produkty hurtowo w markecie raz na dwa tygodnie, żeby przyoszczędzić sobie bezustannego wychodzenia po niezastąpione artykuły. W dzisiejszych dniach część sklepów poszła jeszcze naprzód i gwarantują takim osobom przywiezienie asortymentu do miejsca zamieszkania.

Powyższa kwestia tyczy się zwłaszcza jednostek zapracowanych, przesiadujących latami w miejscu zatrudnienia. Nie pałają oni entuzjazmem, gdy trzeba udać się na świąteczny shoping. Tacy ludzie skwapliwie czerpią garściami z korzyści jakie daje sklep internetowy i masowo zamawiają souveniry dla rodziny i przyjaciół. Biorąc to pod uwagę – to oni będą naszą grupą odbiorców, jak widać na załączonym obrazku – wyjątkowo liczną.

 

Wiemy zatem jaki fundamentalny cel zorganizowania sklepu online, a więc winniśmy pomyśleć jak on ma się prezentować. Nie ma sensu mieć wymagań z księżyca. Jeśli sklep internetowy ma nam zauważalne zarobki, wówczas rozpoczynamy od tzw. analizy SWOT. Ocena silnych i słabych stron, perspektyw i zagrożeń to totalna podstawa. Odnosi się to zarówno do Waszego nowego sklepu, jak również otoczenia konkurencyjnego. Powinniśmy dowiedzieć się jakie statystyki generują, w czym możemy się na jej tle wyróżnić.

 

Krok następny to ustalenie grupy odbiorców. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Otwarty przez nas e-sklep możemy skierować do Odbiorcy niedzielnego, który będzie mógł wybierać spośród wielu typów towarów, ale także dla przykładu przyciągać do sklepu internetowego w głównej mierze Panie, przez szeroką gamę kosmetyków do wyboru. W tym przypadku najważniejszy jest Twój plan biznesowy. Sumiennie rozpatrzcie, czy dotarcie do Klientów z całej Polski lub za granicę jest możliwe z dostępnym budżetem. Może tak się zdarzyć, iż będzie musieli w pierwszej fazie ograniczyć się do konkretnego obszaru – np. miasta.

Pamiętajcie, że otwarcie sklepu internetowego jest ściśle powiązane z działalnością gospodarczą. Opcje w tym przypadku są dwie:

  • W przypadku gdy dopiero otwierasz własną firmę, przymusowo trzeba zewidencjonować działalność gospodarczą – przygotować wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym lub do Ewidencji Działalności Gospodarczej, pozyskać REGON w Urzędzie Statystycznym, przypilnować formalności w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie.
  • Gdy Twoja firma już działa, powinieneś wyłącznie nanieść zmianę w swoim PKD (Polska klasyfikacja działalności), uzupełniając je o zapis dotyczący handlu w sieci.

 

Bardzo ważna kwestia związana jest z produktami. Kiedy już podejmiemy decyzję czy zaoferujemy coś wyspecjalizowanego, z ekskluzywnej branży, czy też produkty uniwersalne, produkowane na szeroką skalę, koncentrujemy się na sumiennym wyborze kolportera. Sumienność, punktualność i bycie godnym zaufania, to być grupa cech, na jaką musimy zwrócić uwagę. Wiadomo, że ważny dla nas będzie też uzyskana jakość w stosunku do wygenerowanych kosztów. Taniej nie oznacza zawsze lepiej i odwrotnie. Masz już dostawcę? W kolejnym kroku wypada zadbać o informacje dotyczące oferowanych przedmiotów. Co możemy dzięki temu zyskać?

Wkraczamy w tym momencie w strefę promowania. Opisy od producentów to stanowczo zbyt mało. Gdy chcemy szybko uzyskać zwrot inwestycji, to w takiej sytuacji należy postawić na unikalne opisy – łatwo do zapamiętania dla Odbiorców, ale również uregulowane pod SEO, by popularna wyszukiwarka Google oceniła naszą jakość pozytywnie. Jeżeli nasza treść była już wcześniej gdzie indziej – nasza wyrocznia oceni nas jako niezbyt atrakcyjnych i nie osiągniemy wysokiej lokaty w rezultatach wyszukiwania. Opcje mamy dwie – albo redagujemy takie opisy samodzielnie lub też, co zalecamy, zatrudniamy do tego eksperta od SEO.

 

Kiedy już to wszystko mamy – przyszła kolej na zagwarantowanie konkretnych systemów płatności. Do popularnych możemy zaliczyć:

– System PayU
– PayPal
– Przelewy 24

Na pewno winniśmy także dać Nabywcom możliwość płatności za pobraniem oraz z góry. Istotnym jest, żeby formy płatności były właściwie zabezpieczone– np. przy pomocy szyfrowania SSL. Bezpieczeństwo transakcji z pewnoscią wpłynie pozytywnie na zaufanie Odbiorców.

 

Sklep internetowy – kwestie techniczne

 

Wizja jest, konkurencja została zadbana, mamy już biznes plan i właściwie przygotowane do sprzedaży produkty? Pora na sprawy techniczne.

Kwestia oprogramowania może zdecydować o naszym sukcesie lub braku takowego. Jeśli chcecie mieć pewność, że wybierzecie właściwe – zapytajcie biegłego w tej dziedzinie. Niekiedy starczy chociażby darmowe oprogramowanie, ale gdy realizujemy bardzo ambitny projekt możemy potrzebować full serwisu lub indywidualnego oprogramowania.

 

Domena niekiedy jest dawana w pakiecie z oprogramowaniem, zawsze tak to działa. Jeśli nie dostaniemy takiego bonusu – to w takiej sytuacji będzie trzeba takową zakupić. Nie sprawdzą się tutaj skomplikowane rozwiązania – nasza domena musi być prosta, taka, którą bez problemów zapamiętamy i powtórzymy w gronie znajomych .

W przypadku hostingu musimy wziąć pod uwagę rozmiar serwera i limit transferu – co naturalnie zależy od wielkości sklepu internetowego. Nie polecamy używania darmowych hositngów – narzucają one zbyt wiele barier, negatywnie wpływających na naszą pracę.

sklep internetowy

Strona używa cookies
Ok