Leasing samochodu lub innych środków trwałych dla firmy

Leasing jest techniką finansowania zawierającą jednocześnie kredyt oraz dzierżawę. Na fundamencie umowy podpisanej z leasingodawcą (podmiotem finansującym) możliwe jest stosowanie środka trwałego. Leasingodawca zakupuje wskazany w umowie środek trwały, po czym dostarcza go leasingobiorcy, który używa go spłacając raty leasingowe. Wraz z zakończeniem umowy można zakupić przedmiot leasingu dla siebie, a cena zakupu będzie mniejsza niż wartość rynkowa.

Z reguły przedmiotem pod leasing jest rzecz ruchoma lub nieruchoma, służąca zarabianiu. Z uwagi na to przedmiotem pod leasing może być zostać np. lokal, linie produkcyjne, maszyny produkcyjne, biurowy sprzęt, komputery i wiele innych. Najbardziej popularnym przedmiotem pod leasing dla firm są samochody ciężarowe oraz osobowe i to na nie, łatwo znaleźć sporo ofert.

Jakie są typy leasingu dla firm

Możliwe są dwa typy leasingu: finansowy i operacyjny. Zastanawiając się nad wzięciem przedmiotu pod leasing, powinno się rozważyć, która opcja będzie bardziej korzystna. W leasingu operacyjnym dla firm VAT opłacany jest wspólnie z kolejnymi ratami. Korzyścią tej odmiany leasingu jest to, że większość opłat da się wrzucić w kosztach uzyskania przychodów. W przypadku aut będzie to oprócz raty leasingowej, opłata początkowa, wydatki na paliwo, przeglądy techniczne albo zakup wyposażenia.

Chociaż leasingobiorca zobowiązany jest do regulowania rat leasingowych, w trakcie okresu umownego sam środek trwały w leasingu jest własnością podmiotu finansującego, z uwagi na to nie wolno wymienić go jako własnego w ewidencji. Co więcej operacyjny leasing dla firm wymaga określenia czasu umowy na przynajmniej 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu.

W przeciwieństwie do tego, leasing finansowy umożliwia wprowadzenie odpisu amortyzującego, dlatego że środek trwały w leasingu od początku jest własnością leasingobiorcy. Umowę przygotowuje się na określony czas, jednak nie trzeba ustalać czas trwania minimalnego. Można więc zawrzeć umowę na czas zgodny z potrzebą. Kolejną różnicą jest to, że w finansowego leasingu dla firm cały VAT opłacany jest łącznie z pierwszą ratą leasingu. Natomiast do kosztów uzyskania przychodu dodaje się tylko odsetki z rat, a nie pełne raty.

Jakie warunki należy spełnić, by wziąć leasing na firmę?

Leasing mogą wziąć nawet firmy, które właśnie założyły swoją działalność. Możliwość uzyskania leasingu zależy od samego leasingodawcy oraz przedmiotu, jaki przedsiębiorca planuje leasingować. Niektórzy leasingodawcy udostępniają możliwość leasingu dla firm już od pierwszego dnia działalności. Dla przeważającej części leasingodawców minimalny czas to 3 miesiące od chwili rozpoczęcia działalności. Od pierwszego dnia działalności najłatwiej wziąć leasing na samochód osobowy lub dostawczy. W przypadku innych środków trwałych jak maszyny czy lokale zazwyczaj minimalny czas prowadzenia działalności gospodarczej wynosi 6 miesięcy, chociaż zwykle wynosi nawet pełnego roku. Dłużej działającym firmom zdecydowanie łatwiej wziąć leasing.

Stosowanie środka trwałego w leasingu

Każdy środek trwały wzięty w leasing dla firm powinien zostać w głównej mierze koniecznie ubezpieczony na koszt leasingobiorcy. Wszelkie auta muszą mieć wykupione Auto Casco, z kolei maszyny i sprzęt muszą zostać ubezpieczone od kradzieży i zniszczeń. Koszty serwisowania i napraw także leżą po stronie leasingobiorcy, o ile umowa nie wskazuje, że w ratach leasingowych włączone będą koszty obsługi serwisowej. Istotne jest, aby po podjęciu leasingu dla firm, wszelkie naprawy wykonywał autoryzowany serwis obsługi. Zwykle nie jest ważne, kto będzie używał z środka trwałego w leasingu, o ile przedsiębiorca nie zamierza wynajmować ani użyczać go kontrahentom czy klientom.

Leasing dla firm – dlaczego warto?

Główną zaletą podpisaniu umowy leasingu dla firm jest zmniejszenie podatku z uwagi na włączenie rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu. Znaczącym atutem jest również ustanowienie wysokości rat . Ponadto jest to bardziej opłacalne w porównaniu do kredytu. Znacznie łatwiej uzyskać leasing tak samo z uwagi na formalności, a także zabezpieczeń, a w momencie, kiedy przedsiębiorca postanowi postarać się o kredyt na odrębny cel, trwająca umowa leasingu nie zmienia zdolności kredytowej. I choć leasing dla firm opisują sztywne zasady umowy, co do okresu trwania, a sam środek trwały zazwyczaj nie jest własnością firmy, warto rozważyć leasing.

Wygaśnięcie umowy leasingowej

Aspektem, jaki wydaje się szczególnie istotny to możliwość zakupu na własność środka trwałego leasingu. Zwłaszcza w przypadku leasingu dla firm z niewielkim wykupem. Wtedy środek trwały da się nabyć niższym kosztem niż jego wartość rynkowa. Ponadto zakup przedmiotu leasingu dla firm da się włączyć w koszty uzyskania przychodu, a także odliczyć od niego VAT. Obok tego do kosztów da się włączać także wszelkie koszty związane z użytkowaniem. Innym atutem jest to, że po zakończeniu jednej umowy leasingowej, łatwiej uzyskać następny leasing dla firmy.

http://kredyty.torun.pl/leasing/

 

Strona używa cookies
Ok