Księgowość dla firm – krótki poradnik

Własna działalność gospodarcza to idealny pomysł dla ludzi, którzy zwracają szczególną uwagę na wolność pracy. Kierowanie własną firmą to nie lada wyzwanie, chociaż bardzo często opłaca się, gdyż rynek jest stale spragniony świeżych pomysłów i ciekawych usług. Przykładem takiego sukcesu jest chociażby pierwszy gabinet masażu dla zwierząt, który każdego dnia obsługuje nawet kilkadziesiąt puszystych psiaków. Pomysł przełomowy, wręcz przez poszczególne osoby postrzegany za nierealny do adaptacji, okazał się strzałem w dziesiątkę. Takie inicjatywy częstokroć odsłaniają drogę ludziom, którym brakuje konsekwencji w realizacji własnych marzeń. A swoja firma to przecież upartość, kompletne poświęcenie, ciągłe analizowanie nowych usług i bezsprzecznie sprawna księgowość, bez której firma jest wóz bez kół.

Profesjonalne biuro rachunkowe to podstawa każdego biznesu. Doświadczony księgowy nie tylko śledzi aktualne przepisy, ale także sugeruje konkretne inwestycje. To przyjaciel każdej nowo rozwijającej się firmy i powiernik nader ukrywanych tajemnic przedsiębiorstw. Prowadząc firmę powinieneś zatroszczyć się o pewnego księgowego, czy pomoc biura rachunkowego które zajmie się profesjonalną obsługą finansów. Mówiąc o finansach, zweryfikuj co musisz zrobić jako młody przedsiębiorca.

Jak rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jeżeli marzysz o własnej firmie, musisz być wiadomy, że na wstępie czeka na Ciebie całe morze formalności. Zacznij od wypełnienia kwestionariusza CEIDG. Przejdź po prostu na platformę internetową firma.gov.pl i uzupełnij wszystkie określone pola. Wpis do Ewidencji jest jednocześnie wnioskiem o przyznanie przedsiębiorstwu własnego numeru REGON i numeru NIP. Równocześnie z wniesieniem wniosku powinniśmy dopasować właściwą formę opodatkowania, ale to opiszemy w dalszej części. Następnym krokiem jest wizyta w ZUSie. Tam powinniśmy zgłosić się jako przedsiębiorca. W ZUSie przedsiębiorcy mają niejako dwojaką osobowość prawną – są z jednej strony płatnikami podatku (za siebie i ewentualnych pracowników) i płacą za ubezpieczenie. Jeżeli prowadzona działalność gospodarcza jest naszym jedynym źródłem wynagrodzenia, to dostarczamy druk ZUA. Jeżeli jednak jesteśmy pracownikami w innej firmie na umową pracowniczą, wtenczas wypełniamy formularz ZZA. Następującą czynnością jaką wymusza od nas legislacja jest określenie biura księgowego, które będzie realizowało dokumentację rozliczeniową firmy. W tej kwestii mamy szansę skorzystać z tradycyjnej księgowości, jak i bardziej innowacyjnej struktury – rachunkowości online. Dobrze także pamiętać o wyrobieniu pieczątki, która zazwyczaj przydaje nam się w najbardziej zaskakujących sytuacjach. Zarejestruj także oddzielne konto w banku, by rozłączyć własne pieniądze o budżetu firmy.

Wybór formy opodatkowania

Jeżeli nie jesteś świadomy tego jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, zaczerpnij z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Generalnie nasze przepisy dopuszczają cztery podstawowe formy opodatkowania. W dalszej części artykułu opowiemy Tobie o nich nie bardziej szczegółowo:

  • Skala podatkowa – podatek jest tutaj odprowadzany od dochodu według 2 stopniowej skali. Przy dochodzie opiewającym na 85 528 złotych podatek to 18% minus 556,02 złote. Z kolei przy dochodzie przekraczającym 85 528 złotych suma podatku to 14.839, 02 zł + 32% nadwyżki ponad 85.528 złotych.
  • Podatek liniowy – tu dostępna jest poszczególna wartość podatkowa, która mieści się w granicach 19%, bez względu na wartość dochodu.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – przy doborze tej strategii opodatkowania biznesmen nie ma możliwości obniżyć zarabianych przychodów o poniesione wydatki fiskalne. Istnieją tutaj tymczasem, jako kompensacja ,niskie wartości procentowe (3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20% w zależności od typu świadczonych usług.)
  • Karta podatkowa – jest to bardzo charakterystyczna forma opłaty podatków. Na wartość spłacanego podatku nie oddziałuje wysokość przychodów, tylko takie składniki jak: typ prowadzonych usług, ilość osób pracujących na umowę o pracę, wielkość gminy, w której usługi są prowadzone i data urodzenia podatnika. Niektóre osoby są jednak ustawowo wyłączone z tej formy rozliczania podatku.

Biuro rachunkowe dla Twojej firmy

W zależności od możliwości Twojej działalności, znajdź konkretne biuro rachunkowe, które obsłuży Twoje rozliczenia finansowe. Każdemu świeżemu przedsiębiorcy polecamy, aby skorzystał z nowoczesnych usług rachunkowych. Dziś wiele księgowych gwarantuje nie tylko profesjonalne doradztwo, ale także oprogramowania do obsługi firmy. Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że praca zajmie Ci całą dobę, zacznij się rozglądać za mobilnym księgowym, który weźmie od Ciebie kompletne druki i faktury. Zaoszczędzisz czas i będziesz miał większe możliwości na zajęcie się rozszerzaniem usług.

Mimo ogromnej liczby przeszkód i ryzyka, bardzo dużo osób nadal rozpoczyna prowadzenie własnej działalności. Nawet niewielkie przedsiębiorstwa wpływają na naszą ekonomię, więc chyba warto wykonać pierwszy krok. Nie rezygnuj ze swoich pomysłów, bo za kilka lat może się okazać, że dokładnie takiej koncepcji potrzebował rynek. Nie zapomnij jednak, ażeby wynająć biegłego księgowego, który fachowo zajmie się Twoimi finansami. Wstąp na tą stronę i sprawdź jak wyglądają nowoczesne usługi rachunkowe: Biuro rachunkowe Toruń

Strona używa cookies
Ok