Jak założyć firmę oraz dlaczego opłaca się nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to wielkie  wyzwanie, ponieważ już na początku trzeba wiedzieć, w jaki sposób firma będzie funkcjonowała. Z tego względu znaczna część rozpoczynających przedsiębiorców zwraca się w tym celu po pomoc do biura rachunkowego. Warto zdecydować się na ten krok, ponieważ w biurach rachunkowych pracują fachowcy, którzy odnajdują się w aktualnych ustawach oraz wymaganych formalnościach. Dlatego też rozpoczęcie współpracy, szczególnie długotrwałej może dać nowo założonej firmie wiele plusów.

Głównymi pytaniami, które musi sobie zadać osoba zamierzająca założyć firmę są pytania o charakter oraz obszar działania. Ten kto ma firmę powinien wiedzieć, jakie chce świadczyć usługi albo jakie rozprowadzać towary. Trzeba określić ilość współwłaścicieli, pracowników oraz tym samym zależną od tego formę działalności gospodarczej. Już na początku najlepiej ustalić metodę opłacania podatków i składek, a także dowiedzieć się, czy planowany zakres działania działalności jest zobowiązany do przystąpienia do VAT-u. W czasie zakładania działalności biuro rachunkowe chętnie odpowie na wszelkie nasuwające się pytania, a do tego pomoże wypisać wniosek do CEIDG potrzebny do tego, aby zacząć firmę.

Co przygotować przed założeniem firmy

Bazowym obszarem, jaki należy mieć przygotowany to charakter firmy. Tworząc firmę przedsiębiorca musi mieć dobry pomysł na swoją firmę. Sporo osób w tym pierwszym kroku tworzy biznesplan i w oparciu o niego określa, czym będzie trudniła się firma, jakie usługi znajdą się w ofercie oraz jaka będzie grupa odbiorców, jaką metodą będzie rozliczana księgowość, jaką przyjmie formę działalności itp. Oprócz tego najlepiej już w tej chwili uzyskać podpis elektroniczny. Pewnie każda kolejna księgowa poleci nowemu przedsiębiorcy posiadanie podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego. To z tego powodu posiadanie specjalnego profilu czy podpisu oznacza podpisywanie wniosków, ważnych dokumentów urzędowych i nawet umów w sposób elektroniczny, co oszczędza czas, bo odsuwa potrzebę jeżdżenia do urzędów w istotnych sprawach. Podpisany tak dokument da się przesłać elektronicznie i posiada on tę samą wartość, co dokument podpisany odręcznie.

http://taxbiuro.net/

Jaki złożyć wniosek do CEIDG oraz jego prawidłowe uzupełnienie

Żeby zgodnie z wymogami rozpocząć firmę należy zgłosić ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wypełniając specjalny wniosek. CEIDG to specjalny, publiczny spis przedsiębiorstw prowadzonych w Polsce. Wniosek do CEIDG składa się na wydruku papierowym z osobistym podpisem z koniecznością dostarczenia go osobiście do wybranego urzędu albo drogą elektroniczną, a tam należy podpisać dokument podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym, a po tym przesłać do urzędu.

Biuro rachunkowe z pewnością pomoże wypisać wszystkie rubryki. Muszą one zostać uzupełnione prawidłowo, dlatego że za używanie fałszywych danych grozi odpowiedzialność karna, co właściciel firmy usłyszy od księgowej. Jeśli jednak okaże się, że jakieś informacje ulegną zmianie albo z jakiegoś względu staną  się inne, zawsze da się je zaktualizować. Korzystanie z pomocy księgowej już na początku zapewnia, że wniosek do CEIDG zostanie dobrze wypisany. Jeśli będzie to początek rozwijającej się współpracy z księgową, we wniosku do CEIDG jest miejsce do dodania nazwy i numeru NIP biura rachunkowego, które będzie wspierało przedsiębiorstwo w zakresie księgowości.

Wpis do CEIDG jest darmowy z tego względu nowi przedsiębiorcy powinni być czujni na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o wymaganiu opłaty. Znaczna część biur rachunkowych rozlicza pomoc w wypełnieniu wniosku do CEIDG, jako własną usługę, ale jeśli tak jest, z reguły jest to drobna opłata za pracę i wiedzę księgowej.

W jakich okolicznościach osoba zakładająca firmę ma obowiązek przystąpić do VAT

Przystąpienie do VAT nie jest konieczne dla wszystkich, ale są pewne rodzaje działalności , które są zmuszone do rejestracji do VAT-u. Na przykład VAT, czyli podatek od towarów i usług zobowiązuje osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, jednak prowadzące osobiście działalność gospodarczą, np. handlowcy, producenci, usługodawcy lub rolnicy. Zobowiązanie rejestracji dotyczy też osób prowadzących zawody prawnicze, doradcze, jubilerskie oraz podmiotów ściągających długi. Kompletna lista jest publiczna. Rejestracja do VAT-u także nie jest wymagające. Wystarczy złożyć wniosek VAT-R, jaki trzeba złożyć zanim przystąpimy do sprzedaży usług i towarów. Także w tym zakresie biuro rachunkowe może zagwarantować wsparcie.

Czy warto skorzystać z usług biura rachunkowego

Żeby poprawnie prowadzić firmę nie wystarczy poprawnie uzupełniać wnioski. Biuro rachunkowe dba o wszelkie szczegóły rozliczeń, aby przedsiębiorca uzyskał jak największą liczbę korzyści oraz martwił się rozliczaniem bez wsparcia. Powierzenie dokumentów księgowej przekłada się na szereg rzetelnej współpracy oraz tworzeniu rozliczeń na czas. Księgowa pamięta konieczne prawa, a dzięki poprawnemu użyciu umiejętności, umożliwia przedsiębiorcy korzystanie z odliczeń i ulg. Kontakt z biurem rachunkowym również jest prosty oraz opiera się na życzliwej relacji. Łatwy przepływ wiedzy tylko pokazuje, jak istotna jest obustronna współpraca między właścicielem fimry a biurem rachunkowym. Warto dodać, że księgowa,  z którą właściciel założy firmę, będzie znać tę firmę od podszewki i dzięki temu będzie nieść pomoc w wielu sferach pracy.

Strona używa cookies
Ok