Jak wygląda praca w księgowości?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Czy warto zostać księgową?

Księgowość dużej liczbie osób wiąże się z męczącym wypełnianiem dużych ksiąg, z osobą w okularach pochyloną nad dziwnym liczydłem oraz trudnymi wyliczeniami i niezbyt dużym wynagrodzeniem Naturalnie ten opis pasuje właściwie do ujęcia z filmu, niż do sytuacji życiowej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa ma dostęp do fachowych programów informatycznych, ręcznie w ogóle nie konstruuje żadnych przekazów oraz stąd nie zarabia malutko (najczęściej jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym resortem w każdej placówce, choćby wtedy, gdy jest wykonywana zdalnie i tym samym jakakolwiek księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w oddzielnym pokoju. Do jej naczelnych zadań można zaliczyć: opracowywanie rozliczeń okresowych, odbieranie faktur, przechowywanie faktur, kontrolowanie badań statystycznych, zapisywanie danych do systemu rachunkowego, zliczanie opłat dla wielorakich instytucji, np. ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością może wraz z nabywaniem umiejętności zabiegać o lepszą posadę w firmie. Bez wątpienia najatrakcyjniejszą funkcją jest posada głównej księgowej, która nadzoruje przepływ zasobów pieniężnych w firmie. Oprócz tego zajmuje się sprawami urzędowymi, steruje asystentami oraz zabiega o rozrost swego wydziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość ponadto utworzyć swoją działalność gospodarczą, a mianowicie rozwijać własne biuro rachunkowe oraz samodzielnie obsługiwać Kontrahentów. Tutaj jednak pożądana jest akceptacja Ministra Finansów – należy udokumentować zdobytą wiedzę w zawodzie oraz zdać egzamin (natychmiast po zrealizowaniu konkretnych studiów). Aby pozyskać pracę jako księgowa, absolutnie nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Jak zostać księgową?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie oczywiste. Powinniśmy zdecydowanie znać określone przepisy, jednocześnie z tymi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi mieć zatem dokładną wiedzę, bowiem jest odpowiedzialna za pieniądze firmy. W takim przypadku niezastąpione jest ukończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse lub rachunkowość (kierunki na poszczególnych uniwersytetach potrafią się odrobinę od siebie odróżniać). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi tu o pokazanie stopnia magistra, lecz o konkretną wiedzę. Natomiast tej w sumie nie da się zyskać na pozostałych specjalnościach. W dalszej kolejności księgowa powinna nabyć certyfikat księgowego, jeżeli pragnie, m. in. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mogą wnioskować osoby mające doświadczenie w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności nabytych, jest zobowiązana mieć jeszcze kompetencje „naturalne”, np. systematyczność i wytrwałość w spełnianiu wszelkich zadań. Malutki defekt w księgach niekiedy może mieć zgubne skutki dla całej firmy.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z obsługi specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne firmy (w jakich stykamy się z olbrzymim przepływem pieniędzy), lecz także mniejsze oraz pojedynczy Klienci. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Odbiorcy usługi z działu sporządzania księgi dochodów oraz rozchodów (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej księgowości, kadr i płac, opracowywania pitów, a także układania podsumowań, np. dla ZUS. Należałoby mieć na uwadze, że zadaniem osoby pracującej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy oraz doskonalenie predyspozycji. Generalnie, stopnia magistra jest w takim razie bazą do wykonywania takiego zajęcia, zaś praktyczne umiejętności tym, czym mamy możliwość pozyskać sporą liczbę Klientów.

Ostatnio nadzwyczaj rozpowszechniona stała się „księgowość online” albo pomoc „mobilnego biura księgowego”. W takiej sytuacji Interesanci wcale nie muszą opuszczać budynku lub instytucji, aby ich potrzeby zostały pomyślnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się w ustalonym miejscu i bierze wszelakie dokumenty do obliczeń. Niekiedy może także posiedzieć w firmie, której pomaga oraz tam na miejscu zająć się daną sprawą.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Niezależna firma jest znakomitym rozwiązaniem dla księgowych, które od kilku lat pracują w tej specjalizacji oraz nie chcą aktualnie podejmować pracy u kogoś. Otwarcie biura rachunkowego łączy się jednakże z paroma postulatami, m.in. znacznymi wydatkami finansowymi. Koszt utworzenia swojego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy głównie od lokalizacji, w której miałoby ono działać. W centrum metropolii wydzierżawienie lokum będzie dużo droższe aniżeli na pograniczach. Warto wiedzieć, iż sporą liczbę druków można komfortowo załatwić drogą elektroniczną. Więc mobilne biuro rachunkowe jest rzeczywiście doskonałym wyjściem, w szczególności, jeżeli świeżo zapoczątkowujemy przygodę z własną firmą. Do założenia biura księgowego niezbędne są: zarejestrowanie niezależnej placówki, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego i obligatoryjne ubezpieczenie OC w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Nie można narzucać Kontrahentom przypadkowym opłat, przykładowo takich, jakie znajdziemy w cennikach konkurencyjnych firm. Taryfikator jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: reputacją firmy, lokalizacją biura i profilem obsługi. Sporządzanie pełnej księgowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zwykle tworzy się podział na liczbę dokumentów.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w odnośnik tu – Biuro rachunkowe

Strona używa cookies
Ok