Czy warto zostać księgową?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom kojarzy się z męczącym wypełnianiem grubych ksiąg, z osobą w okularach pochyloną nad małym liczydełkiem oraz niezrozumiałymi obliczeniami i niezbyt obfitym wynagrodzeniem Naturalnie powyższy obraz pasuje bardziej do sceny z filmu, niżeli do sytuacji realnej. Na dobrą sprawę księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, ręcznie wcale nie sporządza żadnych przekazów oraz bynajmniej nie zarabia mało (najbardziej jako główna księgowa w sporej instytucji).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym działem w każdej placówce, nawet w takiej sytuacji, kiedy jest prowadzona zdalnie oraz tym samym żadna księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyodrębnionym biurze. Do jej zasadniczych zobowiązań należy: prowadzenie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, kontrolowanie informacji, zapisywanie danych do systemu księgowego, wyliczanie należności dla rozmaitych instytucji, przykładowo urzędu skarbowego.

Każda księgowa może równocześnie ze zdobywaniem kompetencji ubiegać się o awans w przedsiębiorstwie. Niewątpliwie najlepszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która monitoruje ruch środków finansowych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się rzeczami urzędowymi, zarządza podwładnymi oraz dba o postęp własnego działu.

Każda księgowa może też otworzyć swoją działalność gospodarczą, więc prowadzić własne biuro rachunkowe oraz we własnej osobie obsługiwać Klientów. Tutaj aczkolwiek potrzebna jest zgoda Ministra Finansów – trzeba udowodnić doświadczenie w zawodzie oraz zdać egzamin (niedługo po zrealizowaniu określonych studiów). Ażeby otrzymać zatrudnienie jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Jak zostać księgową?

Prowadzenie księgowości w sumie nie jest takie łatwe. Powinniśmy bezwarunkowo znać wybrane regulaminy, razem z tymi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi obligatoryjnie mieć zatem rozległą wiedzę, ponieważ jest odpowiedzialna za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W owym przypadku pożądane jest ukończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na poszczególnych uczelniach mogą się troszkę od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi w tym przypadku o posiadanie tytułu magistra, tylko o przydatną wiedzę. Natomiast tej wcale nie da się uzyskać na pozostałych profilach. W dalszej kolejności księgowa musi nabyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy ma zamiar, przykładowo prowadzić własną firmę. O certyfikat mają szansę ubiegać się osoby posiadające doświadczenie w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji zaczerpniętych z codziennej praktyki, musi mieć ponadto kompetencje „wrodzone”, przykładowo dokładność oraz pracowitość w realizowaniu wszystkich zobowiązań. Pojedynczy błąd w rachunkach czasem może mieć zgubne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z pomocy specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne przedsiębiorstwa (gdzie stykamy się ze sporym ruchem funduszy), ale też mniejsze i osoby prywatne. Księgowa jest w stanie zaproponować każdemu Klientowi załatwianie spraw z obszaru prowadzenia księgi wpływów oraz wydatków (KPIR), opracowywania pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, sporządzania rozliczeń z US, jak również przygotowywania podsumowań, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać, że zadaniem osoby zatrudnionej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy oraz ćwiczenie predyspozycji. Inaczej mówiąc, ukończenie studiów jest wyłącznie podstawą do wykonywania owego zawodu, natomiast doświadczenie tym, czym powinniśmy pozyskać ogromną liczbę Odbiorców.

W ostatnim czasie bardzo atrakcyjna stała się „rachunkowość online” albo usługi „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Kontrahenci wcale nie muszą opuszczać domu lub placówki, żeby ich rzeczy zostały dogodnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu oraz zabiera wszelakie formularze do wyliczeń. Czasami może też zostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam niezwłocznie wszystkim się zająć.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest świetnym wyjściem dla księgowych, które od kilku lat pracują w tej specjalizacji oraz w zasadzie nie planują już podejmować zatrudnienia u kogoś. Założenie biura rachunkowego wiąże się jednak z kilkoma postulatami, np. wysokimi wydatkami środków finansowych. Koszt otwarcia oddzielnego biura rachunkowego zależy najbardziej od miejsca, w jakim miałoby ono funkcjonować. W sercu miasta wydzierżawienie lokalu będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, że dużą liczbę druków można spokojnie załatwić drogą elektroniczną. Zatem mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest faktycznie dobrym wyjściem, zwłaszcza, gdy dopiero zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do uruchomienia biura księgowego wskazane są: zarejestrowanie oddzielnej placówki, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego i podstawowe ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Nie wolno narzucać Kontrahentom przypadkowym cen, przykładowo takich, które znajdziemy w taryfikatorach innych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: rangą przedsiębiorstwa, położeniem biura oraz profilem obsługi. Prowadzenie pełnej rachunkowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Zazwyczaj tworzy się podział na ilość rachunków.

Jeśli chcesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w odnośnik tutaj

Księgowość

Strona używa cookies
Ok