Cechy charakterystyczne dobrej księgowej

Po czym poznać dobrą księgową?

Wybór dobrej księgowej to kluczowy krok dla dla osób, które zakładają firmę lub potrzebują wsparcia w prowadzeniu obszarów księgowych. Spora ilość przepisów, obowiązków, podatków i zobowiązań sprawia, że dla wielu obszar księgowy jest jedną z najtrudniejszych elementów tworzenia firmy. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców sięga po usługi księgowe w profesjonalnych biurach księgowych. Wybór idealnej księgowej ma zatem spore znaczenie. To od doświadczenia i wiedzy księgowej zależy jakość pracy oraz poprawność koniecznych rozliczeń, więc nawiązując współpracę z księgową powinno się zwrócić uwagę na najistotniejsze aspekty.

Najistotniejsze cechy charakteru księgowej

Bez względu na to, czy znajdziesz księgową do firmy, czy powierzysz własne sprawy z zakresu księgowości do biura rachunkowego, najbezpieczniej jeżeli najpierw zobaczysz kilka ważnych cech, które powtwierdzają to, że księgowa zna się na swoich zadaniach i korzystnie jest zacząć współpracę. Wbrew przekonaniom nie wystarczy osiągnąć jedynie wykształcenia, niezbędne są również dodatkowe cechy, które gwarantują księgowej dobrą posadę.

Kierunkowe wykształcenie wyższe jest oczywiście podstawą, ale to nie ostateczna cecha wyróżniająca. Trzeba podkreślić, że etap szkolenia również może się różnić. Studia kierunkowe są absolutnym minimum. Jeśli jednak księgowa aktywnie się uczy, uczestniczy w dodatkowych kursach i stale rozwija swoją wiedzę, ma liczniejsze szanse na to, że zyska pracę na bardziej odpowiedzialnym stanowisku. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko księgowej, tym bardziej rozległy zakres umiejętności, a co idzie z tym w parze większe możliwości rozwoju firm. Dlatego też szkolenie we własnym zakresie i stałe polepszanie swoich umiejętności również ma ogromną wartość. W prawie ciągle coś jest odmieniane, więc aktualizowanie wiedzy daje renomę także księgowej.

Następnym ważnym aspektem jest doświadczenie. Znaczna część osób starających się o zawód księgowych rozpoczyna od staży i praktyk jeszcze w czasie studiów. Im więcej czasu księgowa w księgowości, tym posiada szerszą wiedzę, spotkała się z odmiennymi problemami i sytuacjami gdzie była potrzeba pracy z klientem dlatego wie, jak sobie w nich poradzić. Wieloletnie doświadczenie w połączeniu ze stałym podnoszeniem kompetnecji sprawia, że księgowa osiąga szansę sprawnie używać swoich atutów w kontakcie z klientem.

Warto zauważyć, że to jak księgowa współpracuje z klientem tak samo nie może być bez znaczenia. By współpraca między przedsiębiorcą a biurem rachunkowym była owocna, księgowa musi wykazywać szczególne cechy osobowe umożliwiające łatwą pracę z ludźmi. Troska o miłą atmosferę to element, jaki pozwoli klientom czuć się spokojnie, jednak znacznie wyższą wartość posiadają takie cechy jak na przykład terminowość lub dokładność. W ten sposób właściciele firm nie muszą się martwić, pamiętając, że sprawy przedsiębiorstwa leżą w właściwych rękach, a niezbędne deklaracje, zestawienia czy sprawozdania będą przygotowane na czas.

W nowoczesnej księgowości spora część biur rachunkowych wykorzystuje nowoczesne systemy informatyczne wspomagające zarządzanie firmą. Znajomość programów księgowych oraz aktywne wykorzystywanie ich w pracy, nie tylko przekłada się na automatyzację pracy i jest kolejną kompetencją, którą dobrze mieć w tej branży, ale również daje korzyści dla właściciela firmy. Bezpieczne programy zawierają w sobie wszelkie niezbędne dane i usprawniają tworzenie niezbędnych rozliczeń, a to po to, żeby sprawy z zakresu księgowości wykonywane były skrupulatnie i na czas.

Niemniej ważną wśród najistotniejszych cech charakterystycznych dla księgowej jest łatwa komunikacja. Wszelkie wymienione aspekty, czyli wiedza i doświadczenie itp., mogą się nie sprawdzić, jeżeli księgowa nie będzie potrafiła dzielić się wiedzą. W księgowości nie może dochodzić do nieporozumień, z uwagi na to umiejętność komunikacji jest tak ważna. Przeważnie dodatkowym plusem jest znajomość języków obcych, ponieważ w ten sposób księgowa może świadczyć usługi firmom, które otwierają się na zagraniczny rynek.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Jakie są możliwości pracy dla księgowej

Bez względu na etap, gdzie odnajduje się księgowa, na każdym z nich jej praca wnosi istotną pomoc dla przedsiębiorców. Przede wszystkim w biurach rachunkowych można ustalić wyraźny rozrzut stanowisk, które różnią się między sobą obszarem zadań, obowiązków i wiedzą. Idealnie jest, jeżeli przedsiębiorstwem może zająć się szersza kadra księgowa, ale również w mniejsze biura rachunkowe fantastycznie radzą sobie z obsługą klientów.

Najistotniejsze stanowiska to zajmująca najważniejsze stanowisko główna księgowa w biurze rachunkowym, czyli osoba z najobszerniejszym doświadczeniem i umiejętnościami i wiedzą; samodzielna księgowa z określonym konkretnie obszarem obowiązków w księgowości oraz starszy księgowy specjalizujący się w określonym wymiarze pracy. Obok tego w biurze rachunkowym znajdziemy kolejne mniejsze, ale wciąż istotne stanowiska: młodszego księgowego, a więc osobę z mniejszym doświadczeniem, ale już sprawdzoną i rzetelną wiedzą, a także kadrowych odpowiedzialnych za sprawy związane z pracownikami oraz ich pieniędzy. Najmniejsze role mają fakturzyści, a więc osoby których zadaniem jest wprowadzanie dokumentów do programów księgowych oraz asystenci w księgowości będący na początku swojej kariery w branży.

Dzięki temu widzimy, że działające biura rachunkowe mają wiele do zaoferowania. Bez względu na stanowiska, praca każdej z osób rozliczających sprawy księgowe firmy zapewnia rzetelną obsługę . Korzystając z usług specjalistów tylko na tym zyskasz.

Strona używa cookies
Ok