Projektowanie ogrodów Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz dobrego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność wspaniałych roślin, krzewów i drzew, dobrze zadbać o podstawy i rozpocząć projektowanie ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie powstanie ogród. Trzeba zgromadzić wszystkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już się na niej znajduje. Ta wiedza pomoże sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy powinien być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, jak połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także dróg, które połączą każdy z tych elementów w spójną całość. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ilością ścieżek, ale też, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym planem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się portale internetowe, dobre książki lub wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich przesadnie oraz, aby kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, dlatego że każda z nich ma odmienne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę na temat świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest odpowiednio dostosować je do pomysłu klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, by raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

zapraszamy na stronę  Ogrody Toruń

Strona używa cookies
Ok