Termosy turystyczne – który najlepszy oraz jak go wybrać

Termos turystyczny – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze ?

Decydując się na podróż trzeba zatroszczyć się o solidne pakowanie. Zwłaszcza kiedy jedziemy w góry lub czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, trzeba nie zapomnieć nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia podróżowanie z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu zachowują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Które turystyczne termosy są uważane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Przeważnie najbardziej interesującym nas parametrem jest czas zatrzymywania temperatury, chociaż tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród bardzo popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, dlatego warto je poznać.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny nalepiej popatrzeć na parę kluczowych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy termos turystyczny nada się w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu wygoda, struktura i materiały, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej szukać termosu przygotowanego z wysokiej jakości surowców, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji i dodatnio wpływają na dobre działanie termosu turystycznego.

Najlepiej również pomyśleć o tym, żeby termos posiadał powłokę zewnętrzną, dzięki której uzyskamy przekonanie, że termos turystyczny nie ucieknie się nam z rąk również w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dopasować pojemność swojego termosu. Przeważnie termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wędrówka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na długie wycieczki lepiej wybrać pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim powinniśmy się kierować, chcąc zdecydować, jaki termos turystyczny wybrać jest oczywiście czas zachowania ciepła lub chłodu. W tym przypadku ważny jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez wiele godzin tą samą temperaturę. Warto też dodać, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on spełniał swoją funkcję. By jednak termos mógł być użyteczny, musi mieć odpowiedni korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Przeważnie korki są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie polecane termosy turystyczne

Na rynku dostępnych jest sporo termosów turystycznych, ale bardzo popularne i kupowane należą do 3 firm, od lat tworzących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (te słabiej sprawdzają podczas długotrwałych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione przez wielu pasjonatów wycieczek i podróży. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem trwałe i od lat sprawdzały się w dalekich wyprawach. Zdaniem producenta są tak niezawodne, że mogą służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, zdolność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz jego struktury. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo dobra. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Termosy firmy Thermos

Inną tak samo popularną i często polecaną firmą tworzącą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy na rynku, w produkcji kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca użytkowników, a doskonałe parametry zatrzymywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, zachęcają, żeby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można myć jedynie korek, chociaż nie tyczy się to wszystkich modeli. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich zdolność do utrzymywania temperatury.

Termos na prezent

Strona używa cookies
Ok